- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Digital Printed Fabric
Digital Printed Fabric
Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer digital print abstract fabric, quirky printed fabrics, digital printed floral design fabric, digital printed garment fabric, cotton slub digital printed fabric and muslin printed fabric.
Digital Print Abstract Fabric
Product Price: Rs 75 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Fabric Type | Rayon |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Gown, Nightwear, Shirt, Top, Co-ord Set, Kids Wear, Kurti, Scarf/Stole, Dress |
| Pattern | Abstract |
| Yarn Count | 60x60 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Quirky Printed Fabrics
Product Price: Rs 69 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Fabric Type | Cotton |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Suitable For | Kurti, Co-ord Set, Top, Dress, Shirt, Gown, Nightwear, Kids Wear |
| Pattern | Character/Cartoon |
| Print Type | Digital Print |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Printed Floral Design Fabric
Product Price: Rs 55 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Fabric Type | Poly Cotton |
| Fabric Width | 44 inch (111 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Dress, Co-ord Set, Nightwear, Kurti, Gown, Top |
| Pattern | Floral |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Printed Garment Fabric
Product Price: Rs 68 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Fabric Type | Poly Cotton |
| Fabric Width | 58 inch (147 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 80-120 GSM |
| Print Type | Digital Print |
| Suitable For | Kurti, Shirt, Co-ord Set, Gown, Scarf/Stole, Top, Dress |
| Pattern | Floral |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cotton Slub Digital Printed Fabric
Product Price: Rs 68 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Fabric Type | Cotton Slub |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Usage | Tops/Blouses/Kurtis |
| GSM | 100+ |
| Width | 44 Inches |
| Material | Cotton |
| Application | Apparel - Co-ord Sets, Apparel - Shirts / Tops, Apparel - Dresses / Gowns, Apparel - Kurtis / Tunics |
| Craft | Floral Prints |
| Pattern | Ethnic / Traditional, Animal Print, Abstract, Floral, Geometric, Stripes / Checks |
| Length | 100 Meters |
| Theme | Prints |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Powerloom |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Made In | IndIa |
| By | Surat Biggest Manufacturer |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 3 days
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Muslin Printed Fabric
Product Price: Rs 71 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Details:
| Fiber Type | Muslin Digital Printed Fabric |
| Fabric Type | Plain/Flat |
| GSM | 100-110 GSM |
| Width | 58 inch |
| Pattern | Printed |
| Yarn Count | Poly Muslin |
| Print Technique | Digital Print |
| Wash Care | Machine Wash |
| Surface Embellishment | Foil Print |
| Weave Pattern | Plain Weave |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Marble Printed Fabric
Product Price: Rs 69 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Fabric Type | Polyester |
| Width | 58 inch (147 cm) |
| Color | Multi-color |
| Print / Pattern | Marble Print |
| Use | Dress Material, Shirting, Kurti/Kurta, Ladies Top, Scarves/Stoles |
| GSM (Grams per Square Meter) | 100-120 gsm |
| Printing Technique | Digital Print |
| Weave Type | Plain |
| Length Per Roll | 100 m |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Holi Printed Fabric
Product Price: Rs 69 / KgGet Best Price
Product Details:
| Pattern | Holi Print |
| Fabric Type | Poly Cotton (PC) |
| GSM | 100-120 GSM |
| Width | 58 inch (Panna) |
| Application | Bottomwear, T-shirts/Tops, Dress Material, Garments, Kurtis/Suits |
| Stretch Type | Non-Stretchable |
| Composition | Poly Cotton (PC) |
| Print Technique | Digital Print |
| Finish | Soft/Butter |
| Color | Multi-Color |
Yes! I am InterestedRequest A Callback