- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Dhupian Fabric
Dhupian Fabric
We are a leading Manufacturer of polyester dupion fabric and satelite dhupion fabric from Surat, India.
Polyester Dupion Fabric
Product Price: Rs 30 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Material | Silk |
| GSM | 100 |
| Fabric Type | Dupioni Silk |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Colour | Available in Different Colours |
| Pattern Type | Plain |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | Kurta Manufacturing |
| Print Technique | Screen Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: same day delivery
- Packaging Details: Lump Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Satelite Dhupion Fabric
Product Price: Rs 31 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Fabric Type | Dupioni Silk |
| Material | Silk |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Colour | Available in Different Colours |
| Pattern Type | Plain |
| GSM | 100 |
| Kalamkari | |
| Weave Type | Slub |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | Kurta Manufacturing |
| Print Technique | Screen Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 4 to 5 days
- Packaging Details: Thaan Lump
Yes! I am InterestedRequest A Callback