- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Dupion Fabric
Dupion Fabric
Our product range includes a wide range of silk dupioni fabric, dupion silk fabric and dhupion dyed fabric.
Silk Dupioni Fabric
Product Price: Rs 35 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Material | Silk |
| Fabric Type | Polyester Dupioni |
| Colour | Available in Different Colours |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Plain |
| GSM | 100 |
| Weave Type | Slub |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | Kurta Manufacturing |
| Print Technique | Screen Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 4 TO 5 DAYS
- Packaging Details: LUMP THAAN
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dupion Silk Fabric
Product Price: Rs 34 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Fabric Type | Polyester Dupioni |
| Material | Silk |
| Colour | Available in Different Colours |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Plain |
| GSM | 100 |
| Screen Print | |
| Weave Type | Slub |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | Kurta Manufacturing |
| Print Technique | Screen Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 3 to 4 days
- Packaging Details: Roll Bookfold Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dhupion Dyed Fabric
Product Price: Rs 34 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Fabric Type | Polyester Dupioni |
| Material | Silk |
| Pattern / Design | Abstract |
| Colour | Available in Different Colours |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Plain |
| GSM | 100 |
| Screen Print | |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Fabric Usage | Kurta Manufacturing |
| Print Technique | Screen Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 3 to 4 days
- Packaging Details: Thaan Lump
Yes! I am InterestedRequest A Callback