- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Shirting Fabric 12--
Shirting Fabric 12--
Mens Kurta Fabric
Raymond Cotton Printed Fabric
Product Price: Rs 30 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Collection | Shirtings |
| Fabric Width | 44 in |
| GSM | 100-120 GSM |
| Pattern | Checks |
| Width | 44 inches |
| Use | Shirt |
| Color | Multicolour |
| Usage/Application | Shirts |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Raymond Cotton |
| Brand | Radhika Textiles |
| Quality | Shirting Materials |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
We are dedicatedly involved in providing an excellent quality array of Raymond Cotton Printed Fabric, for catering the various needs of our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Raymond Cotton Check Print Fabric
Product Price: Rs 38 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Width | 44 inch |
| Prints/Pattern | Check |
| Usage | Apparel/Clothing |
| GSM | 100 GSM |
| Color | Light Blue, Red, Royal Blue, Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Raymond Cotton |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dull By Dull Print Polyester Fabric
Product Price: Rs 30 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 300 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Fabric Composition | 100% Polyester |
| Pattern | Printed |
| Material | Polyester Cotton |
| Prints/Pattern | Printed |
| Usage | Shirts/Trousers/Suits/Coats/Jackets |
| Width | 36 Inches/90 cm |
| GSM | 100-120 GSM |
| Color | Multicolour |
| End Use | Casual Wear, Formal Wear, Uniforms |
| Finish | Wrinkle-Free / Easy Care |
| Coloring Method | Printed |
| Stretch | Non-Stretch |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Micro Polyester |
Additional Information:
- Packaging Details: Roll Than Book Fold
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 By 1 Cotton Slub Fabric
Product Price: Rs 32 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 600 Meter
Product Brochure
Product Details:
| GSM | 100 GSM |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Usage | Apparel/Clothing, Coats/Suits/Jackets, Tops/Blouses/Kurtis |
| Material | Polyester Cotton |
| Width | 36 Inches/91.44 cm |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | 12 Colours |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Wash Care | Machine wash |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
- Packaging Details: Roll, Than, Book Fold
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Raymond Cotton Shirting Fabric
Product Price: Rs 38 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Width | 44 inch |
| Prints/Pattern | Check |
| GSM | 100 GSM |
| Usage | Shirts |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Raymond Cotton |
| Composition | Polyester Viscose |
| Color | Red, Blue, Green |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
H.M Shirting Plain Fabric
Product Price: Rs 25 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 600 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Fabric Composition | 100% Polyester |
| Pattern | Plain / Solid |
| Width | 36 Inches/90 cm |
| Prints/Pattern | Plain |
| Design/Pattern | Plain |
| GSM | 100 GSM |
| Material | Polyester Cotton |
| Usage | Shirting |
| End Use | Uniforms |
| Finish | Peach Finish (Brushed) |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | H.M Polyester Shiting Fabric |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000 Meters
- Packaging Details: Roll Than
Yes! I am InterestedRequest A Callback