- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Magic kurta fabric
Magic kurta fabric
Cotton Magic Slub Fabric
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Material | Polyester Cotton |
| Width | 44 Inches |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Color | Multicolour |
| Service Location | Surat |
| Craft | Slub |
| Length | 100 Meters |
| Theme | Plain Slub |
| Fabric Type | Dyed Fabric |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Powerloom |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same Day Delivery
- Packaging Details: Thaan Lump Roll Bookfold
Cotton Magic Slub Fabric
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Material | Polyester Cotton |
| GSM | 100 GSM |
| Fabric Type | Dyed Fabric |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Width | 40 Inches/102 cm |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Craft | Slub |
| Length | 100 Meters |
| Theme | Plain Slub |
| Type | Powerloom |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
MagicMagic CottonMagic FabricMagic Slub Cotton FabricMegic FabricMagic 44Magic Kurta FabricMagic Ruby FabricMagic Slub Kurta FabricMagic Ruby Cotton Fabric
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same Day Delivery
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Magic Cotton Fabric
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Material | Polyester Cotton |
| Color | Multicolour |
| Width | 44 Inches |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Type | Powerloom |
| Service Location | Surat |
| Fabric Type | Dyed Fabric |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same Day Delivery
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Magic Print Fabric
Minimum Order Quantity: 600 Meter
Product Brochure
| Material | Cotton |
| Prints/Pattern | Batik Prints |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| GSM | 100+ |
| Width | 44 Inches |
| Color | Multicolour |
| Craft | Handblock |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Powerloom |
| Gauge | 18 |
| Yarn Count | 20's |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 4 to 5 Days
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold
Ruby Cotton Fabrics/Magic Cotton Slub/Plain Solids
Product Brochure
| Material | Polyester Cotton |
| GSM | 100 GSM |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Tops/Blouses/Kurtis, Ethnic Wear/Dresses, Apparel/Clothing |
| Width | 42-43 inch |
| Design/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Garments |
| Craft | Slub |
| Length | 100 Meters |
| Theme | Slub |
| Wash Care | Machine wash |
| Fabric Type | Dyed Fabric |
| Season | All Season |
| Type | Powerloom |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Color | Multicolour |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Magic Cotton / Ruby Cotton |
Rubby Cotton Fabric
Plain Solid Fabric
Magic Polyester Plain Fabric
Garment Fabric
Price Range - 35-100 Rs./Meter
MagicMagic CottonMagic FabricMagic Slub Cotton FabricMegic FabricMagic 44Magic Kurta FabricMagic Ruby FabricMagic Slub Kurta FabricMagic Ruby Cotton Fabric
Additional Information:
- Delivery Time: Same Day Dispatch
Digital Printed Magic Kurta Fabric
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Material | Cotton |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Width | 44 Inches |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| GSM | 100+ |
| Craft | Kalamkari |
| Length | 100 |
| Theme | Butti |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Powerloom |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| type of fabric | magic kurta fabric |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 3 days
- Packaging Details: Lump Thaan Bookfold
Radhika textiles Heavy Magic Fabric, Multicolor
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Fabric Type | Magic By Magic |
| Pattern Type | Plain |
| Fabric Usage | Garments |
| Fabric Content | Magic Sub |
| Wash Care | Machine Wash |
| Craft | Slub Texture |
| Material | PolyCotton |
| Origin | Made In India |
| Width | 44 Inches |
| Colour | Multicolour |
| GSM | 100+ |
| Weight | 11 KGS |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same Day Delivery
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Magic Cotton Fabric
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Material Composition | Cotton / Polyester Blend |
| Material | Cotton |
| Fabric Weight (GSM) | 100 |
| Width | 44 Inches/ 112 cm |
| Pattern Type | Slub Texture |
| Pattern / Design | Slub |
| GSM | 110 |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | Kurta |
| Wash Care | Machine wash |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Brand | Radhika Textiles |
| Country of Origin | Made in India |
MagicMagic CottonMagic FabricMagic Slub Cotton FabricMegic FabricMagic 44Magic Kurta FabricMagic Ruby FabricMagic Slub Kurta FabricMagic Ruby Cotton Fabric
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same Day Delivery
- Packaging Details: Thaan Roll Lump Bookfold
Magic Cotton Foil Print Fabric
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Material | Magic Cotton |
| Prints/Pattern | Batik Prints |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Width | 44 Inches |
| Color | Multicolour |
| Pattern Type | Foil Print |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| GSM | 100+ |
| Craft | Golden Foil Print |
| Length | 100 Meters |
| Theme | Butti |
| Fabric Type | Sustainable Fabrics |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Powerloom |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 5 Days
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Magic Slub Foil Printed Fabric
Minimum Order Quantity: 600 Meter
Product Brochure
| GSM | 110 |
| Width | 44 inches |
| Composition | Cotton Polyester |
| Prints/Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Kurtas |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 4-5 Days
- Packaging Details: Lump Thnaan
Polyester Magic Fabric
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Material | Polyester Cotton |
| Prints/Pattern | Plain / Solids |
| Width | 44 Inches |
| Color | Multicolour |
| Fabric Content | 80% cotton & 20% polyester |
| Usage | Apparel/Clothing |
| GSM | 100 GSM |
| Craft | Slub |
| Length | 100 Meters + |
| Theme | Slub |
| Season | Suitable for Summer |
| Type | Powerloom |
| Features | Non Stretchable |
| Packaging Type | Thaan |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Country of Origin | Made in India |
MagicMagic CottonMagic FabricMagic Slub Cotton FabricMegic FabricMagic 44Magic Kurta FabricMagic Ruby FabricMagic Slub Kurta FabricMagic Ruby Cotton Fabric
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same Day Delivery
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan