- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Kurta Fabric
Kurta Fabric
Leading Manufacturer of daman printed kurta fabric manufacturer, mono banglori foil printed kurta fabric, foil printed mono banglori fabric, foil printed dhupion silk fabric, dhupion silk foil printed kurta fabric and golden foil printed dupion silk kurta fabric from Surat.
Daman Printed Kurta Fabric Manufacturer
Product Price: Rs 54 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Cotton |
| Width | 44 inches |
| Prints/Pattern | Printed |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Wash Care | Machine Wash |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mono Banglori Foil Printed Kurta Fabric
Product Price: Rs 44 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mono Banglori |
| Width | 44 inches |
| Weight | 100 Grams |
| Product Type | Printed |
| Prints/Pattern | Foil Printed |
| Silk Type | Mono Banglori |
| Packaging Type | Thaan |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Mens Kurta |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Made In | India |
| By | Surat Biggest Manufacturer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Foil Printed Mono Banglori Fabric
Product Price: Rs 42 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 600 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mono Banglori Golden Print |
| Width | 44 inches |
| Weight | 90 Grams |
| Product Type | Printed |
| Prints/Pattern | Golden Foil |
| Silk Type | Mono Banglori |
| Packaging Type | Thaan |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Mens Kurta |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Than Roll Lump
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Foil Printed Dhupion Silk Fabric
Product Price: Rs 44 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Poly Silk |
| Silk Type | Dhupion Mono Silk |
| Width | 44 inches |
| Weight | 90 Grams |
| Print Type | Foil Print |
| Packaging Type | Thaan |
| Craft | Banarasi |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Kurta/Kurti |
| Wash Care | Machine Wash |
| Made In | India |
| Brand | Radhika Textiles |
| By | Surat Biggest Manufacturer |
| For | Kurta Manufacturing |
| Suitable For | Mens & Womens Wear Both |
| Prints/Pattern | Printed |
| Weave Type | Plain |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dhupion Silk Foil Printed Kurta Fabric
Product Price: Rs 44 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Dhupion Silk |
| Silk Type | Dhupion |
| Width | 44 inches |
| Weight | 100 Grams |
| Print Type | Foil Print |
| Color | Multicolor |
| Wash Care | Machine Wash |
| Craft | Banarasi |
| Weave Type | Plain |
| Usage/Application | Kurta/Kurti |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Golden Foil Printed Dupion Silk Kurta Fabric
Product Price: Rs 44 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Material | Poly Dupion |
| Product Type | Printed |
| Prints/Pattern | Digital Printed |
| Packaging Type | Thaan |
| Color | Multicolor |
| Weave Type | Jacquard |
| Usage/Application | Dress Material |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 44 Inches |
| Wash Care | Machine wash |
| Weight | 10 KGS |
| Fabric Content | Dhupion |
| GSM | 100 |
| Craft | Pigment Print |
| Print Type | Pigment |
| Printing method | Screen Print |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000 Mtr
- Delivery Time: 3 to 4 days
- Packaging Details: Roll Lump Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Printed Kurta Fabric
Product Price: Rs 54 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Fabric Type | Cotton Mix |
| Fabric | Cotton Mix |
| Width | 44 inches (112 cm) |
| Width(In Inches) | 44 |
| Fabric Weight (GSM) | 11 Kgs |
| GSM | 100 |
| Composition | Poly-Cotton Blend |
| Print Technique | Digital Print Only |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Wash Care | Machine Wash |
| Pattern | Ethnic / Traditional |
| Fabric Form | Running Fabric (by meter/yard) |
| Design Source | Custom Design (Made to Order) |
| Service Type | Fabric with Printing |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mono Banglori Fabrics
Product Price: Rs 34 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Work | Plain |
| Fabric Type | Polyester Blend |
| Product Type | Dyed/Plain |
| Prints/Pattern | Plain |
| Silk Type | Mono Banglori |
| Packaging Type | Thaan |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Mens Kurta |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Radhika Textiles |
| Material | Dhupion Silk Fabric Manufacturer |
| Width | 44 Inches |
| Wash Care | Machine wash |
| Weight | 9.5 Kgs |
| GSM | 100 |
| Colour | Available in diffrent colours |
| Made By | Radhika Textiles |
| Suitable For | Kurta Sherwani Koti Jacket |
| From | Surat |
Additional Information:
- Item Code: 2500
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 3 to 4 days
- Packaging Details: Lump Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain Vetican Fabric
Product Price: Rs 69 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Poly Viscose (PV) |
| GSM (Fabric Weight) | 100 - 140 GSM |
| Width (Panna) | 58 inch (147 cm) |
| Use | Kurti / Dress |
| Color | Multi Colour |
| Weave | Plain |
| Finish | Dyed |
| Pattern | Solid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vetican Plain Fabric
Product Price: Rs 69 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Poly Viscose (PV) |
| GSM (Fabric Weight) | 100 - 140 GSM |
| Width (Panna) | 58 inch (147 cm) |
| Use | Kurti / Dress |
| Color | Multicolored |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dyed Silk Vatican Fabric
Product Price: Rs 69 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 400 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Silk Type | PV |
| Yarn Dye Style | Cross Dye |
| Weave | Plain |
| GSM | 101–130 GSM |
| Fabric Width | 58 in |
| Use Case | Multiuse |
| Design | Plain |
| Finish | Soft |
| Color Family | Green, Yellow, Grey, Pink, Maroon, Blue, Black, Red, White, Brown |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000
- Packaging Details: Lump
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain Roman Silk Fabric (58 Inches, 120 GSM)
Product Price: Rs 59 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Silk Type | Silk Blend |
| Weave | Plain |
| GSM | 81–110 GSM |
| Width | 58 in |
| Use Case | Dress |
| Finish | Soft |
| Dye Method | Piece Dyed |
| Color Family | Yellow, Pink, Brown, Grey, Red, Green, Black, Blue, Maroon, White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain Multicolor Roman Silk Fabrics 44"
Product Price: Rs 50 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Blend Type | Roman Silk |
| Texture | Smooth |
| GSM | 80–110 GSM |
| Width | 44 in |
| Use Case | Suit, Dress, Gown, Kurti |
| Pattern | Plain |
| Finish | Semi Shiny |
| Transparency | Opaque |
Yes! I am InterestedRequest A Callback