- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Citra Fabric 5--
Citra Fabric 5--
Manufacturer of a wide range of products which include plain citra fabric, plain citra slub fabric, citra embroidery fabric, citra denting fabric, citra 44 inch plain and citra fabric clothes.
Plain Citra Fabric
Product Price: Rs 29 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Material Composition | Cotton / Polyester Blend |
| Fabric Weight (GSM) | 100 |
| Material | Linen Cotton |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses, Tops/Blouses/Kurtis, Apparel/Clothing |
| GSM | 100-120 GSM |
| End Use | Apparel - Shirting |
| Color | Multicolour |
| Surface Finish | Crisp / Stiff Finish |
| Features | Quick-Dry / Wicking |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Citra |
With sincerity and hard work of our professionals, we have carved a niche for ourselves in this domain by providing a premium quality garment of Plain Citra Slub Fabric.
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: Same day dispatch
- Packaging Details: Lump, Than, Bookfold
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain Citra Slub Fabric
Product Price: Rs 30 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| GSM | 100 |
| Pattern Type | Plain |
| Material | Cotton |
| Colour | Available in Different Colours |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern / Design | Abstract |
| Pigment Print | |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | Kurta Manufacturing |
| Print Technique | Screen Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Service Location City | SURAT |
| Hsn Code | 5407 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same Day Delivery
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Citra Embroidery Fabric
Product Price: Rs 80 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Material | Khadi cotton |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Polyester |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Avaliable in different colour |
| Width | 44 Inches |
| GSM | 100 |
| Weight | 9 KGS |
| Wash Care | Machine Wash |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: 5 to 10 Days
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Citra Denting Fabric
Product Price: Rs 37 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 700 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Material Composition | Cotton / Polyester Blend |
| Fabric Weight (GSM) | 100 |
| Pattern Type | Plain |
| Fabric Type | Citra Polyster Mix |
| Fabric Usage | Garments |
| End Use | Apparel - Shirting |
| Surface Finish | Crisp / Stiff Finish |
| Features | Quick-Dry / Wicking |
| Width | 44 Inches |
| Colour | Multicolour |
| Material | Khadi Cotton |
Additional Information:
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same day delivery
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Citra 44 Inch Plain
Product Price: Rs 30 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Pattern Type | Plain |
| Fabric Usage | Garments |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Service Location City | Surat |
| Hsn Code | 5407 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Citra Slub |
| Width | 44 Inches |
| GSM | 100 GSM |
| Wash Care | Machine Wash |
| Weight | 9 KGS |
| Craft | Slub Texture |
| Work | Plain weave |
| Use | Shirt Kurta |
| Use | Chitra Cotton Shirt Fabric |
| Name | Citra Fabric |
| Common Name | Chitra Cotton Fabric Citra |
| Other Name | Khadi Cotton Fabric |
Additional Information:
- Item Code: Khadi
- Production Capacity: 1000000
- Delivery Time: Same day delivery
- Packaging Details: Lump Roll Bookfold Thaan
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Citra Fabric Clothes
Product Price: Rs 30 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
Product Details:
| Pattern Type | Plain |
| Colour | Available in Different Colours |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| GSM | 100 |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100 m |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | CITRA |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | All Seasons |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Service Location City | SURAT |
| Hsn Code | 5407 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 5407
- Production Capacity: 1000000 METERS
- Delivery Time: SAME DAY
- Packaging Details: LUMP,BOOKFOLD
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Citra Fabric Clothes
Product Price: Rs 28 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Khadi |
| Color | Multicolour |
| Width | 43-44 Inches |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| GSM | 100 |
| Daily Production Capacity | 10000 Meter Per Day |
| Weight | Light Weight Fabric |
| Packaging Type | Than & Book fold |
| Type | Dyed Fabric |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses, Tops/Blouses/Kurtis, Kurtas & Shirts, Apparel/Clothing |
| Theme | Linen slub effect |
| Length | 100 Meters |
| Craft | Linen Slub |
| Country of Origin | Made in India |
| RADHIKA TEXTILES | 9kg plus |
Yes! I am InterestedRequest A Callback